З 29 січня вступають в силу зміни в Законі про іноземців

З 29 січня вступають в силу зміни в Законі про іноземців

Польська влада внесла багато вагомих змін у Закон про іноземців, який набуде чинності 29 січня. Ці нововведення можуть суттєво вплинути на українців, які працюють в Польщі довготривалий час. Насамперед — це спрощення легалізації іноземців, змінені правила отримання карти побиту та збільшення терміну освядчення з 6 місяців до 24 місяців, без коридорів. Закон також передбачає низку інших змін, які стосуються українців. Детальний розгляд закону у матеріалі інформаційно-аналітичного центру «Перша Віза».

Основні зміни в законодавстві про дозвіл на тимчасове проживання та роботу

З дня набуття чинності цього закону перестануть бути дійсними наступні вимоги:

  • наявність в іноземця джерела стабільного і регулярного доходу, достатнього на покриття витрат на утримання себе і членів сім'ї, які перебувають на його утриманні;
  • наявність в іноземця забезпеченого місця проживання на території Республіки Польща.

Тобто українець не повинен надавати документ стабільного доходу, та фінансового утримання членів сім’ї. Також не потрібно надавати договір оренди житла. Водночасhttps://1viza.com/news/z-29-sichnya-vstupayut-v-silu-zmini-v-zakoni-pro-inozemciv зміниться попередня вимога — зарплата іноземця не може бути нижчою мінімальну заробітну плати, у 2022 році — це 3010 зл.брутто. На подання карти не буде впливати договір роботи, кількість робочих годин. Отримати дозвіл на тимчасове проживання може іноземець, у якого більше одного роботодавця, а сумарна заробітна плата не менше «мінімалки». Крім того, іноземець повинен мати медичну страховку у зв'язку з виконанням роботи.

Важливим нововведенням є інформування іноземців на електронну адресу. Іноземці матимуть змогу дізнаватися всю необхідну інформацію рідною мовою стосовно отримання карти побиту. Для цього потрібно заздалегідь дати письмову згоду з момент подання документів. 

Першочергово будуть розглядатися заяви від робітників фірм та підприємств, які стратегічно важливі для польської економіки. Перелік підприємств, які мають стратегічне значення, затверджуватиме Міністерство економіки Польщі окремим розпорядженням, поки список невідомий.

Чи можна змінювати роботодавця з картою побиту — ключове питання для багатьох українців. Карта все-таки з прив’язкою до роботодавця. Змінювати карту не потрібно:

  • якщо змінюється посада у того ж роботодавця, зі збереженням обов'язків;
  • якщо змінюється час роботи у того ж самого роботодавця;
  • якщо змінюється заробітна плата у того ж роботодавця;
  • якщо фірма, від якої людина одержала карту, раптом продала частину своїх акцій іншій фірмі.

Зміна роботодавця передбачає перехід до іншої особи, яка доручає виконання роботи. Змінювати роботу стане можливим, але процедура передбачає деякі вимоги. Термін карти побиту залишається незмінним, навіть якщо іноземець переходить до іншого роботодавця. Однак, все одно потрібно отримати дозвіл на нову роботу за картою побиту. Воєвода відмовить у зміні роботодавця за чинною карткою, якщо: немає страховки, умови нової роботи не відповідають необхідним умовам старої роботи (рівень заробітної плати, порушення трудового права та інших законів роботодавцем), упродовж 15 днів не повідомив воєводу про звільнення з роботи. За зміні роботодавця потрібно заповнити нову заяву. Послуга буде коштувати 220 злотих.

Возз'єднання сім’ї. Тут важливим фактором є вік дітей, які подають возз'єднання сім'ї. Тепер правила для неповнолітніх будуть застосовуватись до іноземців, яким не було 18 років на момент подання заяви на картку побуту.

Якщо в процесі розгляду справи 18 років виповнилося, до такого іноземця однаково будуть застосовуватися умови як для неповнолітніх.

Встановлення нових термінів. Зміни стосується і термінів розгляду справ:

  • надання дозволу на тимчасове перебування — 60 днів;
  • надання дозволу на постійне перебування — 6 місяців;
  • надання дозволу на перебування довготермінового резидента Європейського Союзу — 6 місяців.

У разі провадження щодо надання дозволу на тимчасове проживання термін для воєводи на вирішення справи становить 60 днів з моменту надання всіх документів та відбитків пальців. Апеляція буде розглядатися впродовж 90 днів, рахуючи від дня подачі заяви. Доносити документи до заяв на карти побиту на вимогу воєводи можна буде в терміні не коротшим за 14 днів.

Отримання візи. У законі видавати візи по освядченню будуть терміном до 24 місяців, тобто на два роки. Це означає, що коридори скасовано. Але щороку потрібно буде їздити в країну, громадянином якої ви є, щоб відкривати візу занову. Віза відкривається максимально на рік, навіть якщо запрошення буде на 2 роки. Отримати наступну візу можна буде відразу після закінчення попереднього або за зміни роботодавця. Максимальний термін сезонної роботи не змінився і становить до 270 днів у календарний рік. Іноземці, які вже мають дозволи на роботу зезволення від воєводи, можуть змінювати роботодавця без необхідності отримувати новий дозвіл. Простіше кажучи, за зміні роботи потрібно буде подати заяву до уженду воєвудського з проханням змінити в отриманому раніше зезволенні назву роботодавця. Це має відбуватися значно швидше, ніж отримання нового дозволу.

Карта поляка. Отримати карту поляка можуть іноземці, чиї батьки або бабусі-дідусі мають карту поляка. Розраховувати на карту можу особи у яких хоча б один із перерахованих родичів має карту поляка.