Новий закон перетину польського кордону. Боротьба з міграційною кризою

Новий закон перетину польського кордону. Боротьба з міграційною кризою

З 26 жовтня у Польщі набув чинності законопроєкт, який суттєво змінює умови перетину кордону нелегальними мігрантами. У Польщі триває надзвичайний стан, через масову тенденцію незаконного перетину до країни з кордону Білорусі. Про це пише аналітично-інформаційний відділ «Перша Віза»

Детальніше про міграційну кризу у матеріалі «Штурм кордонів Польщі!».

Розглянемо постанову, яку підписав президент Польщі Анджей Дуда. Згідно з новими вимогами, якщо прикордонна служба зафіксує факт незаконного перетину кордону мігрантами — іноземця буде депортовано відразу. Це рішення висуває командир прикордонної служби Польщі, він складає акт про незаконний перетин кордону. За цією постановою громадянин іншої країни повинен покинути територію Польщі. Також йому буде заборонено в'їзд до РП від 6 місяців до 3 років. Ці всі дані будуть внесені до інформаційної системи Шенгену. І навіть, якщо відразу після нелегального перетину подати заяву на притулок, все одно іноземця буде депортовано. Інший випадок, коли людині просто немає куди діватися, вона прибула напряму з території, де її життя і свободи під серйозною загрозою. Мігранта пустять, якщо він не намагався нелегально перетнути кордон, та є дозвіл на притулок в Польщі. Таку заяву можна зробити на призначеному пункті кордону або у польських консульствах.

Також уряд Польщі затвердив план будівництва стіни на кордоні з Білоруссю. Крім паркану висотою 5,5 м, також будуть встановленні камери та датчики. Вартість усього проєкту складає 353 мільйонів євро. У новому законі зазначені відповідні міри покарання за псування прикордонного майна.

«Хто забирає, знищує, пошкоджує, вивозить, переміщує чи приводить в непридатність елементи інфраструктури, розташованих у прикордонній смузі та призначених для охорони державного кордону, зокрема паркани, загони, бар'єри або ворота, карається позбавленням волі на строк від 6 місяців до 5 років, або штраф», — зазначено у законопроєкті «Про внесення змін до Закону про іноземців та деяких інших актів».

Чи вплине дане рішення на українців, які можуть залишитися без права повернення в Польщу на певний період? У законі вказано, що він діє на іноземців, які здійснили нелегальний перетин кордону. Чи відноситься це до депортації, через невідповідні чи підробні документи, або нелегальне перевезення заборонених речей? Експертка з працевлаштування Руслана Бровчук пояснила, що даний законопроєкт не може відноситись до українців, яких депортували, через пункт пропуску на кордоні Польщі.

«Ще до даного розпорядження, українців ловили на тому, що запрошення могло бути фальшиве, і вони могли навіть про це не знати. Тому прикордонники лояльно до цього відносились і просто не пропускали та повертали додому. Щодо заборонених речей, то не раз особисто сама бачила як просто українці на кордоні викидали овочі та м'ясні продукти і їхали до праці далі. Звісно якщо говорити про дуже серйозні порушення, то вони карались і так відповідним чином. На мою думку, цей законопроєкт направлений саме на тих, хто намагається перетнути кордон не через пункти пропуску», — зазначила експертка Руслана Бровчук.

Нагадаємо, що у Польщі зараз триває надзвичайний стан, через потік нелегальних мігрантів на кордоні з Білоруссю. Від цього вже постраждала Литва та Латвія. Режим Олександра Лукашенка спричинив міграційну кризу в ЄС. Наприкінці травня президент Білорусі заявив, що Мінськ більше не буде стримувати нелегалів з Близького Сходу й Африки, які намагаються через Білорусь потрапити на територію Європейського Союзу. Таке рішення було відповіддю на санкції. ЄС, США та Україна, не визнали президентські вибори у Білорусі. Країни засудили Лукашенка за масові арешти, тортури й переслідування білоруської опозиції. Мігранти стали інструментом тиску Лукашенка на ЄС.